Dolgu 2017-08-23T21:53:26+00:00

Dolgu nedir?

Dolgu uygulaması, zamanın ve yaşlanmanın etkisiyle cilt dokusu üzerinde oluşan kaçınılmaz yaşlılık belirtilerinin azaltılmasını ve giderilmesini hedefleyen bir medikal estetik yöntemidir. Dolgu uygulaması isminden de anlaşılacağı üzere, cilt üzerinde derinlik kazanan çizgilerin ve hacim kaybı sonucu meydana gelen sarkmaların insan vücudu ile uyumlu tıbbi malzemenin enjeksiyonu ile doldurulması yoluyla kişinin cildini gergin ve dinç bir görünüme kavuşturma amaçlı gerçekleştirilmektedir.

Dolgu uygulamasında nasıl bir malzeme kullanılır?

Dolgu uygulamasında kullanılan içerik yıllar içerisinde değişim göstermiş, dolgu uygulamasının etkilerini en üst düzeye çıkarma ve beraberinde insan vücuduna en yüksek uyumu gösterme arayışı doğrultusunda geliştirilmiştir. Günümüzde dolgu uygulamasında kullanılan içerik insan vücudunda zaten var olan ve birçok dokuda işlev gösteren bir polisakkarit olan hyalüronik asittir. Su tutma kapasitesi ile cildin hacim kazanmasına ve artan nem oranıyla parlaklık ve esneklik elde etmesine imkan sunan hyalüronik asit, dolgu uygulamasının etkilerini istenen düzeye taşımaktadır. İnsan vücuduyla tam anlamıyla uyumlu bir malzeme olması ise, uygulamanın istenen etkilerinin insan vücuduna herhangi bir zarar vermeden gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hyalüronik asitin miktarı ve dolayısıyla etkisi hastanın beklentileri ve doktorun onayı doğrultusunda uygulama yapılacak bölgelere göre istenilen şekilde ayarlanabilmektedir. Hyalüronik asit vücut tarafından doğal bir şekilde emilen bir madde olduğu için, dolgu uygulamasının olumlu etkileri aktarılan hyalüronik asit kişinin vücudunda varlığını yitirene kadar devam etmektedir.

Dolgu uygulamasının etkisi ne kadar sürer?

Dolgu uygulamasının etkisi ve cilde kazandırdığı hacim hyalüronik asit vücut tarafından bütünüyle emilip ortadan kalkana kadar sürmektedir. Uygulamanın yapıldığı alana, uygulama yapılan hyalüronik asit miktarına ve kişinin metabolizmasına bağlı olarak değişmekle birlikte dolgu uygulamasının etkileri ortalama 8 – 12 ay devam ettikten sonra azalarak ortadan kalkmaktadır. Dolgu uygulaması ile yapılan hyalüronik asit aktarımı istenilen olumlu etkiler ortadan kalktığında tekrarlanabilmekte ve etkilerin devamlılığı yeniden kazanılabilmektedir.

Dolgu uygulaması nerelere yapılabilir?

Dolgu uygulaması mimik çizgilerinin, kırışıklıkların, sarkmaların gözlemlendiği birçok alana uygulanabilmekle beraber genel olarak yüzde dolgu uygulamasının en çok yapıldığı alanlar; kaş ortası, dudak çevresinde ve göz çevresinde oluşan ince çizgiler, burun alt çizgisinden ağız kenarlarına kadar olan bölge (nazolabial bölge), burun, elmacık kemikleri, yanak, şakak ve alın bölgeleri olmaktadır.

Göz altı ışık dolgusu nedir?

Göz altı ışık dolgusu, göz altı morluklarının, göz altı torbalarının ve halka görüntüsünün giderilmesi amacıyla dolgu uygulaması ile aynı teknik ile gerçekleştirilmektedir. Dolgu malzemesi olarak hyalüronik asit beraberinde poly vitamin içeriğinin kullanılmasıyla sağlanan Göz altı ışık dolgusu, daha kapsamlı ve hücre yenileyici medikal estetik yöntemini ifade etmektedir.

Dudak dolgusu nedir?

Dolgu uygulamasından yaşlılık belirtilerinin hacim kazandırılarak pürüzsüzleştirilmesine yönelik kullanım dışında daha dolgun ve estetik bir biçime sahip dudak görünümü elde etme amaçlı da faydalanılmaktadır. Dudak dolgusu, dolgu uygulamasında kullanılan hyalüronik asit malzemesinin istenen dolgunluğu, nemli görüntüyü verecek şekilde dudak bölgesine uygulanmasını ifade etmektedir. Hastanın beklentilerine göre doktor, dolgu içeriğinin dudak üzerinde hangi bölgelere ne ölçüde aktarılacağını tespit ederek işlemi gerçekleştirmektedir.

Dolgu uygulaması nasıl yapılır?

İlk aşamada doktor hastayı muayene etmekte ve hastanın isteklerini ve beklentilerini öğrenmektedir.
Hastanın isteklerine ve beklentilerine göre en uygun tedavi yöntemleri alternatif olarak sunulmaktadır.
Dolgu uygulamasının kişinin yapısal özelliklerine ve sağlık koşullarına uygun bulunması durumunda doktor uygulamanın hangi bölgelere, ne ölçüde uygulanacağına ilişkin uygulama prosedürünü belirlemektedir.
İşleme başlamadan önce hastanın cildi, dolgu uygulamasının gerçekleştirilmesine uygun şekilde hijyenik hale getirilmektedir.
Hasta tarafından talep edilmesi durumunda lokal anestezi etkisine sahip kremlerden faydalanılarak enjeksiyon işleminin acısız gerçekleşmesi mümkün hale getirilebilmektedir. Lokal anestezi yoluyla cildi uyuşturma yaklaşık 20 dakika sürmektedir.
Belirlenmiş uygulama prosedürüne göre, doktor tarafından gereken ölçüde dolgu malzemesinin aktarımı ilgili alanlara ince uçlu iğne vasıtasıyla sağlanmaktadır.
Enjeksiyon sonrası iğne girişi olan alanlarda oluşabilecek hafif kızarıklık, şişlik ve morluklar normaldir, ancak belirtilerin önüne geçme amacıyla buz – soğuk uygulaması etkili olabilmektedir.
Dolgu uygulamasının tamamlanması 15 – 20 dakika sürmekte ve uygulama sonrası hasta gündelik hayatına doğrudan geri dönebilmektedir.

Dolgu uygulaması riskli midir?

Medikal estetik alanında gerçekleştirilen uygulamalar her ne kadar estetik kaygılar ve hedefler doğrultusunda gerçekleştiriliyor olursa olsun insan vücuduna yapılan tıbbi müdahaleler olduğu unutulmamalıdır. Uygulamalarda kullanılan araçların ve malzemelerin sağlığa olumsuz etki oluşturmayacak şekilde güvenilir olması, uygulamanın uygun hijyenik koşullara sahip bir ortamda ve mutlaka bu alanda uzman bir doktor gözetiminde gerçekleştirilmesi riskleri en aza indirme konusunda ciddi bir öneme sahip olmaktadır.

Dolgu uygulamasının fiyat bilgisi nedir?

Dolgu uygulamasının fiyat bilgisi internet sitesi üzerinden verilememektedir. İnternet sitemizde verilen bilgiler uygulamalara ilişkin temel noktalara değinmeye ve tedavi yöntemlerine ilişkin hastaları genel kapsamda bilgilendirmeye yöneliktir. İnternet sitesi üzerinden bilgi edinen kişiler başvurmayı düşündükleri uygulama hakkında daha detaylı bilgi almak için bize 0(432) 212 12 40 numaralı telefondan ulaşabilirler.