PRP – Platelet Rich Plazma

PRP – Platelet Rich Plazma 2017-08-23T21:55:49+00:00

PRP Uygulaması Hakkında Bilmek İstedikleriniz

PRP uygulaması nedir?

PRP uygulaması, zamanın etkisiyle kişinin cildinin yitirdiği iyileştirici ve yenileyici hücre faaliyetlerinin kişinin kendi kanında zaten var olan plateletler (trombositler) vasıtasıyla desteklenmesini amaçlayan bir medikal estetik yöntemidir. Cildin yitirdiği iyileştirici hücrelerin ve doku yenilenmesinin azalmasının en belirgin sonuçları kırışıklıklar, sarkmalar, gözeneklerde genişlemeler, elastikiyet kaybına bağlı çatlak oluşumları, ciltte solukluk ve matlık benzeri problemler olmaktadır. PRP uygulaması ile kişinin kendi kanından elde edilen iyileştirici hücreler ihtiyaç duyulan alanlara enjeksiyon yoluyla aktarılmakta ve burada doğal bir yenilenme yaratmaları amaçlanmaktadır.

PRP uygulamasında nasıl bir içerik kullanılır?

Platelet yönünden zengin plazma anlamına gelen ve uygulamaya ismini veren PRP içeriği kişinin kendisinden alınan kan vasıtasıyla laboratuvar ortamında üretilmektedir. Hastanın kendi kanından elde edilen onarıcı hücre yoğunluğuna sahip PRP içeriği bu sayede vücuda bütünüyle uyumlu olmaktadır. Yaşlanma ve yıpranma gösteren cilt dokularının olduğu bölgelere vücut iç mekanizması yoluyla istenilen yoğunlukta toplanmayan plateletler dışarıdan enjeksiyon yoluyla aktarıldıkları alanda onarıcı faaliyet göstermektedir. Plateteletler aktarılmış oldukları alanlarda varlıklarını son bulana kadar olumlu işlevlerini sergilemektedir.

PRP uygulamasının etkisi ne kadar sürer?

PRP uygulamasının etkisi uygulama sonrası başlamakta ve zaman içerisinde hücrelerdeki yenilenme ve iyileştirici etki ile artış göstermektedir. Plateletlerin aktarılmış oldukları alanlarda varlıkları 1 sene içerisinde son bulmaktadır. PRP uygulaması ile yapılan platelet enjeksiyonu istenilen olumlu etkiler ortadan kalktığında tekrarlanabilmekte ve etkilerin devamlılığı yeniden kazanılabilmektedir.

PRP uygulaması nerelere yapılabilir?

Kişinin kendi kanından elde edilen bir içerik ile gerçekleştirildiği için PRP uygulaması saç derisi de dahil olmak üzere vücutta problemli cilt alanlarının hemen hemen hepsine uygulanabilmektedir. Uygulamanın sıklıkla gerçekleştirildiği alanlar, yüz-boyun-dekolte bölgesi ve ayrıca bacaklar, kollar ve eller olmaktadır.

PRP uygulaması nasıl yapılır?

İlk aşamada doktor hastayı muayene etmekte ve hastanın isteklerini ve beklentilerini öğrenmektedir.
Hastanın isteklerine ve beklentilerine göre en uygun tedavi yöntemleri alternatif olarak sunulmaktadır.
PRP uygulamasının kişinin yapısal özelliklerine ve sağlık koşullarına uygun bulunması durumunda doktor uygulamanın hangi bölgelere, ne ölçüde uygulanacağına ilişkin uygulama prosedürünü belirlemektedir.
İşleme başlamadan önce hastanın cildi, PRP uygulamasının gerçekleştirilmesine uygun şekilde hijyenik hale getirilmektedir.
Hasta tarafından talep edilmesi durumunda lokal anestezi etkisine sahip kremlerden faydalanılarak enjeksiyon işleminin acısız gerçekleşmesi mümkün hale getirilebilmektedir. Lokal anestezi yoluyla cildi uyuşturma yaklaşık 20 dakika sürmektedir.
Belirlenmiş uygulama prosedürüne göre, doktor tarafından gereken ölçüde PRP içeriğinin aktarımı ilgili alanlara ince uçlu iğne (1 – 3 mm) vasıtasıyla sağlanmaktadır.
Enjeksiyon sonrası iğne girişi olan alanlarda oluşabilecek hafif kızarıklık, şişlik ve morluklar normaldir, ancak belirtilerin önüne geçme amacıyla buz – soğuk uygulaması etkili olabilmektedir.
PRP uygulamasının tamamlanması 15 – 20 dakika sürmekte ve uygulama sonrası hasta gündelik hayatına doğrudan geri dönebilmektedir.
Uygulama sonrası bakım önerileri hastaya aktarılmakta ve tedavi planına göre belirleneceği şekilde PRP uygulamasında 2 hafta arayla yapılacak 4 – 5 seans yeterli görülmektedir.

PRP uygulaması riskli midir?

Medikal estetik alanında gerçekleştirilen uygulamalar her ne kadar estetik kaygılar ve hedefler doğrultusunda gerçekleştiriliyor olursa olsun insan vücuduna yapılan tıbbi müdahaleler olduğu unutulmamalıdır. Uygulamalarda kullanılan araçların ve malzemelerin sağlığa olumsuz etki oluşturmayacak şekilde güvenilir olması, uygulamanın uygun hijyenik koşullara sahip bir ortamda ve mutlaka bu alanda uzman bir doktor gözetiminde gerçekleştirilmesi riskleri en aza indirme konusunda ciddi bir öneme sahip olmaktadır.

PRP uygulamasının fiyat bilgisi nedir?

PRP uygulamasının fiyat bilgisi internet sitesi üzerinden verilememektedir. İnternet sitemizde verilen bilgiler uygulamalara ilişkin temel noktalara değinmeye ve tedavi yöntemlerine ilişkin hastaları genel kapsamda bilgilendirmeye yöneliktir. İnternet sitesi üzerinden bilgi edinen kişiler başvurmayı düşündükleri uygulama hakkında daha detaylı bilgi almak için bize 0 (432) 212 12 40 numaralı telefondan ulaşabilirler.